Nauka czytania – jak wspierać dziecko na codzień

Umiejętność czytania to przepustka do wiedzy i informacji. Wszyscy wiemy, że nie rodzimy się z tą umiejętnością, a musimy się jej nauczyć. Dobrze, gdy nauka czytania zaczyna się już od najmłodszych lat.

Kiedy rozpoczynamy naukę czytania?

Najlepiej gdy nauka czytania jest rozpoczęta już od momentu pojawienia się dziecka na świecie. Może być również formą zabawy z dziećmi w domu. Można by zapytać – ale jak nauczyć dziecko czytać ? Pierwszą czynnością jest słuchanie. To ważne w omawianym procesie. Książki, które poznaje dziecko, to te czytane przez rodziców. Kto będąc dzieckiem nie lubił słuchać, jak mama, tata, czy dziadkowie czytali nam bajki? Czuliśmy się wówczas szczęśliwi, zadowoleni. Takie uczucie pozostaje w naszej pamięci. W wieku szkolnym rozpoczyna się proces intensywnej nauki czytania, ważna jest wówczas rola rodziców, konieczne jest ich wsparcie.

W naszym systemie edukacji, przedszkola nie uczą dzieci czytania i pisania, a jedynie przygotowują do tego procesu, gdyż uczą literek i cyferek. Rodzice w domowym zaciszu mogą wcześniej wprowadzić dzieci w świat tekstów.

Istotne, aby dawać dziecku odpowiednie wzorce. Jeżeli widzi ono, że rodzice czytają, również chętnie sięgnie po książkę, będzie chciało ich naśladować. W momencie, kiedy maluch zacznie pytać co oznacza literka, czy wyraz, to najlepszy sygnał, że nauka czytania może i powinna zostać rozpoczęta.

Bardzo często wygląda to jednak tak, że dziecko otrzymuje od rodzica tekst, zwykle z podręcznika szkolnego i pod nadzorem odczytuje go. Pamiętajmy, że wytykanie błędów w tym czasie nie jest wskazane. Jest to niekorzystne dla nauki czytania i może być niebezpieczne dla rozwoju dziecka. Każde kolejne upomnienia mogą obniżać motywację do dalszej nauki czytania i sprawiać, że ta czynność będzie kojarzyć się z negatywnymi doświadczeniami.

nauka czytania

Jak nauczyć dziecko czytać – etapy

Tak jak w nauce wszystkiego, również i nauka czytania powinna być rozłożona na etapy. Zbyt dużo informacji i treści, sprawią, że dziecko nic z tego nie zapamięta. Na początek najlepiej zacząć od bajek, gdzie tekst uzupełniony jest kolorowymi ilustracjami. Należy pamiętać, że czytając wskazujemy wyraz, który aktualnie wymawiamy. Dziecko przyswaja wzrokowo treść z zapisem literowym.

Nauka czytania w szkołach rozpoczyna się od poznania alfabetu. Dziecko dokładnie poznaje każdą literkę z osobna, by później móc je składać w krótkie wyrazy, a z czasem coraz dłuższe. Można również uczyć czytania inną metodą – sylabami. Ten sposób sprawia, że dziecko szybciej zdobywa umiejętność czytania. Na początku dziecko uczy się rozpoznawać samogłoski, ćwiczy ich zapamiętywanie, później poznaje spółgłoski, łączy je. Poszczególne sylaby zespala w wyrazy.

Nauka czytania – pomysły

Najlepszą formą nauki jest ta przez zabawę. Można wiec wyciąć kartonowe kwadraciki z sylabami, rozłożyć je na stole i poprosić, aby dziecko z nich ułożyło wyrazy, a następnie całe zdania. Można również zastosować, ostatnio popularną metodę, gdzie całe wyrazy umieszcza się na kartonikach, pokazuje się je dziecku i powtarza, co jest na nich napisane. Należy zrobić to trzykrotnie. Po tygodniu zapytajmy dziecko co jest na nich napisane. Innym sposobem jest zachęcenie dziecka do policzenia wyrazów w tekście, wybranie tych napisanych dużą literą, odnajdywanie takich samych. Można dziecku zlecić odnalezienie wyrazów zaczynających się, lub kończących określoną literą.

Nauka czytania – o czym warto pamiętać?

  • Nie spieszmy się, nie popędzajmy dziecka, to dla niego nowość.
  • Zadbajmy o atmosferę, przyjazna i pozbawiona negatywnych emocji pozwoli osiągnąć sukces.
  • Dobrze jest dzielić tekst na partie. Dużo łatwiej będzie dziecku opanować krótszy tekst.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z nowymi artykułami.


    Zapisując się na listę zainteresowanych, dołączasz do subskrybentów naszego newslettera i wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Będziemy to robić zgodnie z prawem i Polityką Prywatności.