Prawidłowa dieta jest ważna w każdym momencie naszego życia, jednak w ciąży powinna być szczególnie przemyślana i urozmaicona, powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze. Niewłaściwe odżywianie w ciąży może doprowadzić do niedoborów, te z kolei mogą prowadzić np. do niedokrwistości lub osteoporozy.
Jeść dla dwojga, a nie za dwoje
Dieta w ciąży wpływa nie tylko na organizm matki, ale i na jej nienarodzone dziecko. To, co spożywa ciężarna bezpośrednio oddziałuje na rozwój płodu. Składniki, docierają wraz z krwią pępowinową do organizmu malucha i bezpośrednio budują przyszły organizm, wpływają na rozwój narządów, całych układów. Dlatego warto pomyśleć nad tym, co spożywa ciężarna. Właściwe odżywianie w ciąży daje dobry start maluszkowi.
Kolejna sprawa, której kobiety często chwytają się jak koła ratunkowego i zgodnie z tą zasadą jedzą, to słynne: „Jedz za dwoje”. Niestety ale w tym przypadku powinniśmy zmienić zasadę i zacząć „Jeść dla dwojga”. Owszem, podczas ciąży kobieta potrzebuje więcej kalorii, ale nie są, to jakieś znaczne różnice. Warto umiejętnie komponować posiłki w taki sposób, aby dostarczyły odpowiednią ilość energii, wartości odżywczych, ale w ilościach pozwalających kontrolować wagę i jej przyrost. Dobrym rozwiązaniem jest podział posiłków na 5 – 6 w ciągu dnia. Pozwoli to nie tylko na powstrzymanie skoku na wadze, ale i zahamuje dolegliwości ciążowe typu mdłości, czy zgaga.
Dobrze zbilansowana dieta to klucz właściwego odżywiania w ciąży
Układając dietę należy pamiętać o jej różnorodności. Monotonna dieta może doprowadzić do niedoborów w organizmie. Właściwie zbilansowana pozwoli dostarczyć wszystkich, niezbędnych składników odżywczych, zarówno do organizmu matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. Warto unikać spożywania posiłków zawierających puste kalorie, np. typu fastfoody, słodycze.
Należy wybierać zdrowe produkty, dobrej jakości, świeże. Dobrze byłoby, aby pochodziły z wiadomego źródła. Daje to gwarancję zdrowia mamie i dziecku. Niewłaściwe odżywianie w ciąży może prowadzić do zatruć pokarmowych, które nie są obojętne dla nowo rozwijającego się organizmu.
Mówi się o kobiecej intuicji, warto więc słuchać własnego organizmu. Jeżeli jakieś pokarmy wywołują niechęć warto to uwzględnić. Przepisy na pyszne posiłki znajdziecie w naszej kategorii KUCHNIA.
Pamiętajmy o piciu wody
Jak zawsze należy pamiętać o piciu wody. Nie tylko nawodni ona organizm, ale jest też niezbędna przy produkcji wód płodowych. Zalecana, dzienna dawka to nawet trzy litry. Najlepiej by była to niegazowana woda mineralna, można pić również niesłodzone soki, słabą herbatę, np. owocową i ewentualnie kawę. W jej przypadku opinie są podzielone, czy pić, czy nie. Zawsze jednak warto znać umiar.
Odżywianie w ciąży
Dieta w pierwszym trymestrze jest podobna do tej sprzed okresu ciąży, jednak ze względu na występujące wówczas wymioty i mdłości, warto skupić się na produktach łatwo przyswajalnych przez organizm. Dobrze jest spożywać dużo zielonych warzyw liściastych ze względu na zawarte w nich folianty, wpływające na rozwój układu nerwowego płodu. Mimo stosowania takiej diety warto jednak skonsultować z lekarzem dodatkową suplementację kwasu foliowego w tabletkach.
W drugim trymestrze ciąży wzrasta zapotrzebowanie na kaloryczność posiłków. Podczas, gdy w pierwszym trymestrze wystarczało przykładowo 2000 kcal dziennie, teraz potrzeba już 300 – 400 kcal więcej. Na ten okres przypada rozwój kośćca, dlatego warto wzbogacić posiłki o produkty zawierające wapń i witaminę D.
W trzecim trymestrze zapotrzebowanie na energię rośnie, zwiększa się więc dzienne zapotrzebowanie na kalorie. To już około 500 kcal dziennie więcej. Warto wzbogać posiłki o produkty zawierające żelazo.
W czasie ciąży lepiej unikać spożywania surowego mięsa, ryb, i owoców morza. Wiąże się to z ryzykiem zakażenia toksoplazmozą i listeriozą. Niewskazane są także pasztety i wędliny typu metka.
Odżywianie w ciąży nie różni się bardzo od normalnego, codziennego odżywiania poza kilkoma produktami, których lepiej jest unikać. Najważniejsza jest zbilansowana dieta, która pozwoli dostarczyć przyszłej mamie i maluszkowi niezbędnych składników odżywczych.